Träffar med Volvo C70-klubben

1 maj

[Region öst] Säsongpremiär vid Skoklosters slott.
Inställd pga dåligt väder!
Kontakt: Reine och Mona Boström reine.bostrom@telia.com  070-295 30 23

5 maj

Föreningsstämma i Ronneby. Separat kallelse utgår till alla medlemmar. Se också Forum på hemsidan samt medlemssidorna där kallelse och detaljerad information finns.
Kontakt: Göran Bergdal goran@bergdal.eu 0703-896959

13 maj

Stockholmsträffen. Svenska Volvoklubben bjuder åter in ALLA Volvoentusiaster till Stockholmsträffen vid Sundby gård Huddinge, en Volvoträff med marknad för hela familjen i mycket vacker miljö.
-Fri entre, öppet för alla entusiastiska Volvoägare som vill ställa ut sin pärla, stort som smått dvs behöver alltså inte bara vara personbilar.
-Reservdelsmarknad för hobbysyfte. Anmälan till info@svenskavolvoklubben.se
-Bilia visar upp flera av Volvos nyaste modeller.
-Mat och fika från Sundby Gård kommer att kunna köpas på området.

-Insläpp hobbysäljare kl 08.00
-Besökare välkomna kl 10.00-15.00

Kontakt: Jonas Rasmusson 0705-233007, Mats Ericsson 0708-916513

20 maj

Tjolöholm Classic Motor. http://www.tjolöholmclassicmotor.se/

Vi alla modellklubbar/Volvo träffas på Erland Eriksson Bärgningstjänst AB, ca.100 m nordost från Shell/7-eleven i Fjärås (korsningen Tostaredsvägen/Varbergsvägen). Avfart från E20 motorväg från norr och syd är nr 58. Samma plats som förra året.

Vi kommer sedan att åka i en   l å n g   karavan in på Tjolöholm utställningsområde.

OBS! Samling kl. 07:00!! Vi lämnar samlingsplatsen runt 07:30 för att vara i tid in på utställningsområdet. Arrangörerna stänger infarten 08:30.

Dessutom, varje anmäld utställare erhåller en kupong av arrangören som berättigar till kaffe/fralla, att avhämtas i utställningens servering. Det finns även glass, varm och kall mat samt dricka att köpa på området. Men det är aldrig fel med egen matsäck och dricka. Kläder efter väder! Ta med en campingstol, inte helt fel att sitta på!

Sammanhållande/ansvarig för Volvoklubbarnas del är Mikael Magnusson, mikael@amazonklubben.se, ordförande i Amazonklubben.

Anmälningstiden för utställare har gått ut men man kan förstås gå dit som åskådare och titta på alla fina fordon.

6 juni

[Region syd] Säsongpremiär: Blekingesvängen. Start i Karlshamn.
Kontakt: Göran Bergdal – goran@bergdal.eu 0703-896959

6 juni

[Region öst] Vi kör till Nynäs slott norr om Nyköping på nationaldagen. En karavan anfaller slottet från norr med start vid Shellmacken i Alby söder om Stockholm, samling klockan 09:30 och avfärd senast klockan 10:00. Karavanen leds av Sören Hansen och hålls ihop av Bosse Arwidsson som båda förtjänstfullt har varit och rekat vid slottet. Vi kör gamla fina riksettan mot Södertälje och sedan lika fina utflyktsvägen till Nynäs slott. Sören Hansen nås på telefon 0708-938578, Reine & Mona Boström finns på 08-645 78 55.

6 juni

Svenskbilsträff. Svenska Saabklubben ihop med Svenska Volvoklubben, Volvo Museum och Saab Car Museum bjuder åter in till succén Svenskbilsträffen på Sveriges nationaldag den 6 Juni för att uppmärksamma Svensk fordonsindustri. Alla med ett svenskbyggt fordon oavsett märke och storlek hälsas välkomna.

Träffen kommer att starta vid Saab Car Museum Trollhättan kl 9 med mingel, fika och museibesök för att med start vid 11 tiden, försiktigt åka en rallyslinga till Volvo Museet vid Arendal Göteborg, där det ges tid för ytterligare mingel, en lunchsallad och museibesök så länge som Ni känner för detta. Vi kommer troligen även kunna bjuda på intressanta föreläsningar i år.

Anmälan sker i 2 steg

  1. Inbetalning av anmälningsavgiften på 220:- per person över 15 år och 120:- för de under 15 år. För detta ingår det morgonfika, lunchsallad med dryck samt inträde på respektive museum. Till: Bankgiro 5074-8029 eller Swish 123 539 84 17. OBS! Märk inbetalningen med mailadress och med namn eller mobilnummer för lättare identitet.
  2. På mail till info@svenskavolvoklubben.se Viktigt är att i mailet skriva telefonnummer, namn, antal vuxna respektive barn 15 år eller yngre samt om Ni kommer i en Volvo eller Saab.

Sista anmälningsdag önskar vi är 31 Maj.

14-17 juni

Jyllandsträffen. Se separat info här och på Facebook.
Kontakt: Mikael Andreasson – micke6908@gmail.com +46 70 859 41 91

2 juli

Automobil Historiska Klubbens sommarträff. Volvo som tema. Alla modeller är välkomna. Platsen är Årstavikens segelsällskap, Hammarby Slussväg 17, Stockholm. Kör gamla Skanstullsbron och sväng in mot Badmintonstadion och förbi Eriksdalsbadet. Då kommer du fram till en stor yta där AHK har sina sommarträffar varje måndag från kl 18:00. Här finns även lilla matstället Skrovet där du kan köpa något gott att äta, kanske en stor räksmörgås till ett rimligt pris.
Kontakt: Jan Malmenholt – jan.malmenholt@gmail.com

17-19 augusti

Volvo Rendezvous for Owners and Members (VROM). Utställning och marknad på Arendal, Göteborg. Mer info kommer på http://www.vrom.org/

19-20 augusti

Vallåkraträffen. Enoch Thulins flygplats, Vallåkra utanför Landskrona. http://www.vallakratraffen.com
Kontakt: Mikael Andreasson. micke6908@gmail.com

1 september

[Region syd] Bolmen runt (uppdaterad inbjudan). Använd exit 79 från E4 (Ljungby Södra), sväng österut på väg 25, vänster i rondellen vid Intersport och sedan in på Ljungbystopp, där vi samlas på stora parkeringen mellan Citygross och McDonalds. Beräknad avfärd senast kl 10.45 eftersom vi har några mil mestadels på småvägar att avverka.
Kontakt: Göran Bergdal – goran@bergdal.eu 0703-896959

15 september

[Region öst] Vi kör till Skoklosterträffen (se nedan) lördagen den 15 september, samling i Stockholm på parkeringen framför Wenner-Gren Center vid Sveavägens norra ände klockan 10:00. Träffen arrangeras i år av näringslivet i Skokloster och är öppen för alla Volvo 1927–2019. Platsen är slottsparken intill Skokloster slott som ligger idylliskt intill Mälaren i Uppland. Vi kör till Skokloster över Sigtuna, möjlighet finns att ansluta till karavanen i rondellen där. Sambandscentral under färden är 070-295 30 23, frågor inför dagen 08-645 78 55.

Skoklosterträffen. Skoklosterträffen är för alla Volvo bilar 1927-2019. Vi håller till i slottsparken intill Skoklosters fina slott, värdshuset håller öppet även för hotellbokning. Vi kommer dela ut mer priser i år än förra året. Vi hoppas på många klassiker. Detta år vill vi ha ett mycket större swapmeet/bakluckemarknad.
Ta med det ni har i garagen och sälj till likasinnade. Kostnad för en plats är samma som inträdet. Det ni betalar går till Barncancerfonden. Inträde är allt från en krona och uppåt , dvs alla intäkter går oavkortat till Barncancerfonden. Förra året klev vi över 10000kr. Låt oss vara med och kämpa för mer denna gång. Arrangörer: Skoklosters Garage, Skoklostermacken, Skokloster hotell & restaurang www.skokloster.se.

15 september


Kontakt: Jonatan Henning, Svenska Volvo Amazonklubben, 0733-291772

Träffkalender 2018

Translate »